Ano, opravdu mám na mysli, ty úplně obyčejné šišky, kterých je snad všude dostatek a hlavně jsou úplně zdarma … Nejčastěji sbírám borovicové, kvůli jejich velikosti. Nejvhodnější doba ke sběru je pozdní léto či spíše podzim, kdy začnou padat ze stromů. Navíc jsou krásně otevřené a suché.
Zvláštní jev, který jsem vypozorovala je, že šišky byť už oddělené od stromů, reagují na změnu vlhka a to tak, že se úplně uzavřou. A naopak při krásném prohřátí od sluníčka, kdy vyschnou, se zase pěkně rozvinou. To se vám samozřejmě doma nestane, pokud vás tedy někdo nevytopí. Mluvím o šiškách, které používám k venkovním dekoracím. Dnes se zaměříme na využití šišek v interiéru. Což může být inspirací nejen pro majitelé rodinných domů, ale i všechny ostatní, kteří mají interiér přizpůsobený tímto stylem.
Miluji dekorace tvořené z přírodních materiálů. Využívám je nejčastěji v interiéru a mám pocit, že navozují velmi příjemnou a klidnou atmosféru. Můžu to potvrdit nejen já, ale i naši hosté, kteří se prý u nás cítí příjemně. Myslím, že v dnešní přetechnizované době může být kousek přírody vhodně zakomponovaný do interiéru jen k dobru věci.
Zde můžete vidět šišky navázány na přírodní provázek. Vlevo na fotografii je zimní, vánoční varianta v interiéru umístěna vedle dveří. Šišky vedou až ke stropu a jsou přichyceny na trám. Vpravo pak vidíte šišky na okně a ty tam mám během celého roku.
TOP DEKORACE
Tato dekorace byla původně tvořená na terasu, nakonec se mi tak moc líbila, že zabrala na nějakou dobu téměř výsostní postavení v obývacím pokoji. Pokud vás zaujala, pokusím se vám přiblížit postup její tvorby.
Co budete potřebovat:
- jakýkoliv květináč, dle vašeho výběru (materiál, velikost, barva)
- hromadu kamení či směs na výrobu betonu, já použila kameny
- svídu bílou (Cornus alba) – keř, který má sytě červenou barvu prutů, proto je hojně využíván jako dekorativní prvek. Já sama jí na zahradě mám a vyniká obzvláště v zimním období, kdy je bez listů. Najdete jí však i ve volné přírodě a to kolem menších vodních toků, někdy na kraji lesů či sluníčkem prosluněných stráních. Budete se muset trošku poohlédnout a budete překvapení, kde všude roste. Pruty svídy musí být čerstvě uřezané, z důvodu pružnosti!
- provázek přírodní nebo nějaké neutrální, nerušivé barvy
- lucernu, dekoraci dle vás
- šišky – hromadu
Svída bílá – CORNUS ALBA
zdroj: www.flickr.com
Postup:
Do květináče si uložíme větší kameny, a mezi ně cca. co 5 cm zapíchnete pruty svídy, až na dno. Mezi pruty začněte postupně vkládat šišky a jednotlivé pruty fixujte provázkem. Konec provázku si nechte delší a neutahujte, pro pozdější finální úpravu. Takhle tvarujte, šněrujte a ukládejte až po konec prutů, asi 70-80 cm, záleží na vás. Nahoře provázkem několikrát omotejte a pořádně dotáhněte. Na konec svídy něco zavěste, zhruba na pár dnů, aby došlo k trvalému, požadovanému oblému tvaru. A po pár dnech můžete zavěsit lucernu se svíčkou.
Budu moc ráda, když mi pošlete fotku, jak se vám dekorace povedla….
2 komentáře
Kati tyhle stranky se Ti vazne povedly. Moc Ti drzim palce a pozdravuju celou rodinku 🙂 papa
úžasné stránky, díky za ně , budu čerpat inspiraci , vše dobré, klidné, požehnané přeji Majka z Hradce