Bonsai, kterou můžete snadno mít …

 


Ráda bych se zmínila o neprávem zapomenutých – sukulentních rostlinách a kaktusech. Pro mnohé z vás je možná slovo sukulentní trochu cizí, ale když zmíním kaktusy, které mezi ně taktéž patří, už asi budete mít malinko představu. O pěstování kaktusů a sukulentů jsem se začala malinko zajímat, před léty, když jsme ještě bydleli na bytě. Výhodou těchto rostlin je jejich velmi pomalý růst (u kaktusů) a časová nenáročnost.

Suku

1 

Často slýchávám, že kaktusy nepotřebují vodu, ale takhle to úplně není.

Kaktusy vás mohou odradit svými trny, i v nich však můžete najít krásu. Každé ostré trny a hrany působí na člověka a také na domácí mazlíčky nebezpečně. Ovšem kaktusy jsou výbornou ochranou proti negativní energii přicházející zvenčí. Z pohledu feng-shui by jste je rozhodně neměli mít umístěny v ložnici. I když já je tam mám přes celé zimní období už spoustu let. A to proto, aby mě pak každoročně, brzy z jara potěšily krásnými květy.

Dv

Kaktusy moc nároků na přežití nemají a pokud je dodržíte, budou vám , dělat radost.

Až si rostlinu pořízenou v obchodě či tržnici přinesete domů, je potřeba ji co nejdříve přesadit do substrátu určeného pro kaktusy a sukulenty. Ten je již  namíchán tak, aby obsahoval kamínky a tudíž byl propustný. Květináč vyberte spíše nižší, ne o moc větší.

Asi 1 cm od horní vrstvy pak dosypejte bílé, drobné kamínky, aby se voda nezadržovala u krčku kaktusu.

štítek hotovm

Tyto rostliny mají raději slunná místa a mírnější zálivku, stačí jednou za 14 dnů.

V případě vody, zde platí pravidlo, čím méně, tím lépe!

Je mnohem lepší zapomenout zalít než přelít. To bývá pro rostlinu někdy zničující. Nevadí jim ani suchý vzduch ústředně vytápěných místností, i na to si už musely zvyknout. V období vegetace, zhruba od dubna do září můžeme lehce přihnojit, opět speciálním hnojivem na tyto rostliny.

Bc

CX

 SUKULETNÍ BONSAJE.

Ty jsou opravdu nádherné a snadné na pěstování.

Sukulentní rostliny bývají u nás známé také jako tučnolisté. Jsou to rostliny dokonale přizpůsobeny pro pobyt v extrémních podmínkách. Mají dužnaté listy, stonky a vodozásobné kmeny. Umí velmi efektivně hospodařit s vodou, zadržovanou v nitru svých těl. Výhodou je, že rostou poměrně rychle a řezem nic moc nezkazíte.

Proto by měli přežít i u vás 🙂

Sc

Druh CRASSULA OVATA neboli tlustice, asi jistě všichni znáte. Je velmi nenáročná na pěstování a jako bonsaj může vypadat velmi atraktivně. Rostliny starší 10 let, dokonce kvetou. I já jsem byla letos poctěna těmito drobnými, bílými květy. Tlustici dávám každý rok od května do září na terasu, chráněnou před deštěm. Venkovní teplota by neměla klesnout pod 5°C. Každý rok je vhodný výrazný sestřih rostliny. Zeminu používám stejnou jako pro kaktusy.

V čínské nauce feng-shui patří k rostlinám s velmi dobrou energií.

sukl

Tento, však již méně známý druh ADENIUM OBESUM neboli pouštní růže, se dá sehnat nejčastěji na kaktusářské výstavě, stojí to však za to. Nejen, že tvoří po letech nádherný kmen, ale dvakrát za rok i kvete a má nádherné růžovo-bílé květy. Malou nevýhodou je, že obsahuje mléčnou šťávu, která je jedovatá a proto dávejte pozor na děti a domácí mazlíčky.

Naopak velkou výhodou je, že na sebe váže a přitahuje POZITIVNÍ ENERGII.

O tomto tématu by se dalo povídat hodiny. Jsem však moc ráda, že jsem vás alespoň takto, velmi okrajově mohla seznámit se sukulentními rostlinami, jakožto nenáročnými a přesto velmi vděčnými rostlinami. Neznám nikoho, kdo by jako malý nevlastnil byť jediný kaktus, ale postupem času, možná z nevědomosti došlo k jejich zatracení….


1 komentář

  1. Katy, jsou to moc povedené a milé stránky. Mám radost, že píšeš i o rostlinách, které mohou být také v interiéru – tak si tady najdu téma i já, člověk bez zahrady. Ale určitě tady najdu inspiraci pro lodžii 🙂
    Ivana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *