BETON a jeho využití v zahradě

titul hotov

Když se řekne slovo beton, zrovna libozvučně to k zahradě nezní, přesto si ukážeme, že výrobky z něj se do zahrady náramně hodí a navíc si je jednoduše a levně vyrobíte sami. Ukážeme si, jak vyrobit hezký, stylový květináč anebo účelná pítka pro ptáčky. V horkém létě a nejen v něm, Vám za to budou vděční a vy se na oplátku budete mít na co dívat.

19

C

Také se rádi probouzíte za zpěvu či štěbetání ptáčků, pokud ano, myslete na ně i v parném létě, je potřeba, aby se měli kde zvlažit a smýt prach. Kromě parádní podívané, Vám na oplátku posbírají různý obtížný hmyz ze zahrady. Běžně nabízené pítka pro ptáky nejsou zrovna levnou záležitostí a tak si ukážeme, jak si jich za pár korun vytvoříte několik.

X

8a

Umístění pítek, by mělo být na přehledném, nejlépe vyvýšeném místě, určitě ne blízko nějakých keřů. My máme pítka  položená na zemi, z důvodu velké váhy betonu a myslím, že s tím není problém. Kočku doma taky máme a zatím se nám nestalo, že bychom jí viděli číhat na ptáky u pítka. Tím, že je voda stále čerstvá a zřejmě chutná, chodí  na ní kočka i pes. Z nerezových misek už pít nechtějí 🙂

Ptáci se kromě pití chodí i velmi rádi koupat. V pítku míváme položeny vždy nějaké kameny, na které si pak rádi vyskočí a osuší si peří. Bezpečná hloubka pítka se nám osvědčila mezi 5-8 cm, kolem 10 cm je už neláká. Důležité je, vodu udržovat stále čistou, v parných dnech má tendenci ke vzniku řas. Částečně je to však ovlivněno druhem použitého materiálu při výrobě.

koláž

        Jak na to…

G

Pár slov k samotné přípravě a tvorbě

Co budete potřebovat: 

 • beton (obsahuje už štěrk), vodu, 2 nádoby, zednickou lžíci, rukavice, písek můžete/nemusíte

W

Beton důkladně promícháte s vodou a nalijete na dno nádoby. Druhou nádobu do ní položíte na protitlak a zatížíte něčím opravdu těžkým, například kameny. Takto ponecháte několik dnů až týden. Pokud je moc horko, je dobré beton postříkat vodou. Doporučujeme nádoby ponechat ve stínu.

kk

Zhruba po týdnu, je možné kameny vyndat a pomalu horní nádobu odstranit.

Poté nechte beton ještě pár dní zrát…

VV

Nic nedělejte násilím! Beton je v té době velmi křehký. Počítejte s tím, že spodní nádobu prostě znehodnotíte. My jí jednoduše rozstříháme nůžkami.

BB

A je hotovo. Takovýto pohled si pak můžete dopřát … 🙂

13

TIP: pokud jsou na pítku nerovnosti, můžete je lehce zabrousit a vznikne krásný, hladký povrch.

Na fotce níže, můžete vidět vytvořený mechový povlak. Zde jsme k cementu a písku použili ještě rašelinu tzv. na zkoušku. Za nás říkám rovnou NE. Jediná výhoda spočívá ve vzhledu, který nese krásnou, dobovou patinu a to za poměrně krátkou dobu. Negativum je, že díky rašelině pítko nedrží vodu, naopak jí nasává a tím pádem je potřeba neustále dolévat. Nyní ho už neplníme vodou, necháváme jen jako dekoraci i přes zimu.

18

14

BETONOVÉ KVĚTINÁČE

              CONCRETE FLOWERPOTS

E

Zde je v zásadě stejný způsob výroby, jen bych doporučila do dna zabetonovat korkový špunt. Až je beton s jistotou dobře vyschlý, špunt odstraníme vývrtkou na víno. Není to však nutné, pokud budete mít rostlinu ještě třeba v plastovém květináči, tak ho zkrátka vložíte dovnitř.

D

Tvar, vzhled, tloušťka květináče je jen na Vás. Fantazii se meze nekladou…

CHSSA

 Ať vám jde betonování s ptačí lehkostí….. 🙂

A

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *