Šišky a jejich využití jako dekorace …


 

Ano, opravdu mám na mysli, ty úplně obyčejné šišky, kterých je snad všude dostatek a hlavně jsou úplně zdarma … Nejčastěji sbírám borovicové, kvůli jejich velikosti. Nejvhodnější doba ke sběru je pozdní léto či spíše podzim, kdy začnou padat ze stromů. Navíc jsou krásně otevřené a suché.

hrnec

Zvláštní jev, který jsem vypozorovala je, že šišky byť už oddělené od stromů, reagují na změnu vlhka a to tak, že se úplně uzavřou. A naopak při krásném prohřátí od sluníčka, kdy vyschnou, se zase pěkně rozvinou. To se vám samozřejmě doma nestane, pokud vás tedy někdo nevytopí. Mluvím o šiškách, které používám k venkovním dekoracím. Dnes se zaměříme na využití šišek v interiéru. Což může být inspirací nejen pro majitelé rodinných domů, ale i všechny ostatní, kteří mají interiér přizpůsobený tímto stylem.

 

hrnec 2

bn

 

Miluji dekorace tvořené z přírodních materiálů. Využívám je nejčastěji v interiéru a mám pocit, že navozují velmi příjemnou a klidnou atmosféru. Můžu to potvrdit nejen já, ale i naši hosté, kteří se prý u nás cítí příjemně. Myslím, že v dnešní přetechnizované době může být kousek přírody vhodně zakomponovaný do interiéru jen k dobru věci.

 

FotorCreated

 

Zde můžete vidět šišky navázány na přírodní provázek. Vlevo na fotografii je zimní, vánoční varianta v interiéru umístěna vedle dveří. Šišky vedou až ke stropu a jsou přichyceny na trám. Vpravo pak vidíte šišky na okně a ty tam mám během celého roku.

 

TOP DEKORACE


 

 

dd

 

Tato dekorace byla původně tvořená na terasu, nakonec se mi tak moc líbila, že zabrala na nějakou dobu téměř výsostní postavení v obývacím pokoji. Pokud vás zaujala, pokusím se vám přiblížit postup její tvorby.

 

Co budete potřebovat:

  1. jakýkoliv květináč, dle vašeho výběru (materiál, velikost, barva)
  2. hromadu kamení či směs na výrobu betonu, já použila kameny
  3. svídu bílou (Cornus alba) keř, který má sytě červenou barvu prutů, proto je hojně využíván jako dekorativní prvek. Já sama jí na zahradě mám a vyniká obzvláště v zimním období, kdy je bez listů. Najdete jí však i ve volné přírodě a to kolem menších vodních toků, někdy na kraji lesů či sluníčkem prosluněných stráních. Budete se muset trošku poohlédnout a budete překvapení, kde všude roste. Pruty svídy musí být čerstvě uřezané, z důvodu pružnosti!
  4. provázek přírodní nebo nějaké neutrální, nerušivé barvy
  5. lucernu, dekoraci dle vás
  6. šišky – hromadu

                                                             Svída bílá – CORNUS ALBA

svída                                                                                     zdroj: www.flickr.com

Postup:

Do květináče si uložíme větší kameny, a mezi ně cca. co 5 cm zapíchnete pruty svídy, až na dno. Mezi pruty začněte postupně vkládat šišky a jednotlivé pruty fixujte provázkem. Konec provázku si nechte delší a neutahujte, pro pozdější finální úpravu. Takhle tvarujte, šněrujte a ukládejte až po konec prutů, asi 70-80 cm, záleží na vás. Nahoře provázkem několikrát omotejte a pořádně dotáhněte. Na konec svídy něco zavěste, zhruba na pár dnů, aby došlo k trvalému, požadovanému oblému tvaru. A po pár dnech můžete zavěsit lucernu se svíčkou.

Budu moc ráda, když mi pošlete fotku, jak se vám dekorace povedla….

 

 

2 komentáře

  1. Kati tyhle stranky se Ti vazne povedly. Moc Ti drzim palce a pozdravuju celou rodinku 🙂 papa

  2. úžasné stránky, díky za ně , budu čerpat inspiraci , vše dobré, klidné, požehnané přeji Majka z Hradce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *