6 NEJ stromů do vaší zahrady


Začíná jaro a vy by jste se s chutí  pustili do výsadby nějakého okrasného stromu, ale nevíte jak vybrat ten správný? Dám vám několik tipů s ohledem na velikost zahrady a stanoviště. Ať už máte zahradu osázenou či teprve zakládáte, stromy by v ní rozhodně neměly chybět. Viz. můj E-BOOK ZDARMA- 7 RAD JAK ZALOŽIT ZAHRADU http://zahradaslaskou.cz/ebook-zdarma/ . Tvoří totiž kostru celého prostoru a díky své výšce a tvaru ho můžou krásně rozčlenit.

stromy ho

Výběr vhodného stromu se neodvíjí jen od toho, že se vám prostě líbí. Jsou mnohem důležitější parametry, které by jste neměli opomenout. Mezi ně patří velikost stromu za pár let, nároky na půdu, stanoviště – slunné, stinné, větrné. Určitě by jste neměli mít listnatý strom třeba nad bazénem, skalkou či pískovištěm. Obecně si nejdříve vyberte jestli chcete strom jehličnatý či listnatý. U listnatých je výhoda, že mají korunu zpravidla výše a dá se pod něma chodit, ležet či něco zasadit. Nevýhodou je, že na podzim listí opadá.

list a jehličí

Dneska se zaměříme na listnaté formy, které jsou díky svému kompaktnímu vzrůstu vhodné spíše do menších zahrad. Za menší zahradu považuji zahradu do 1000 m2. U těchto druhů nemusíte mít obavy, že za pár let, se bude muset strom přesadit či pokácet. Je vhodné kombinovat velké a malé, barevné či tvarem rozdílné typy, později tím vznikne zajímavá kompozice. Pokud máte opravdu menší zahradu, vybírejte raději méně tzn. 3-5 stromů.

barvy1


KATALPA – Catalpa bignonioides “ Nana „ – pro mě osobně strom číslo jedna, díky své krásné, kulovité koruně a velkým srdčitým listům. Tento druh se roubuje, takže následná výška je už dána výškou kmínku. Koruna je dostatečně hustá a kulovitá bez nutnosti střihu. V létě může trpět na padlí, což se projeví bílým až plísňovitým povlakem na listech.Viz. foto vlevo. Je důležité strom ošetřit  přípravkem proti padlí. Bez ošetření zůstanou listy nehezké až do podzimu než opadají. V zimním období je sice bez listů, ale díky svému tvaru koruny je velmi zajímavý.

katalpyv

 

SAKURA- okrasná třešeň – Prunus serrulata – Kiku Shidare Zakura – patří mezi první, jarní, bohatě kvetoucí stromy v mnoha odstínech růžové barvy. Zde doporučuji tuto převislou formu, zabere opět méně místa a dorůstá zhruba 3-4 metrů. Jsou opět roubované,  takže výška je dána výškou kmínku. Pro pěstování jsou nenáročné, nevyžadují žádné speciální podmínky. Jasné je, že nesmí být umístěny v přemokřené půdě a pokud je občas přihnojíte, obdaří vás z jara více květy. V létě doporučuji dle potřeby prořezávat (sestříhat).

 

sakury

 

JAVOR – javor mleč -Acer platanoides “ Globosum „ – toto je odrůda javoru mleče s výraznou kulovitou korunou, bez střihu. Zase se jedná o roubovanou formu, takže výšku už si určujete při koupi stromu. Každopádně je to pomalu rostoucí strom, v dospělosti může mít koruna šířku 3 m. Listy jsou během roku jasně zelené a na podzim se promění v sytě žlutou barvu. Na půdu je velmi nenáročný.

 

javor mlečc

 

JAPONSKÉ JAVORY – patří mezi opravdu nádherné listnaté stromy. Jejich různorodost je obdivuhodná a zvláště na podzim zaujmou vybarvením listů v celé barevné škále. Základem úspěchu v jejich pěstování je vhodně zvolené stanoviště. Hlavně mladé odrůdy nebo nové jarní listy jsou velmi citlivé na intenzivní sluneční paprsky a vítr. Pokud jsou na přímém slunci, dochází k popálení listů, které už zůstanou poškozené během celého roku. Z tohoto důvodu je lepší, umístit je do místa chráněného jiným stromem či keřem. Velice zajímavé je vysazení  javoru jako solitéry a doplnění okrasnými trávami či kamenem.

Nejčastěji používané odrůdy jsou – acer palmatum – atropurpureum a dissectum.

Můj TIP na úžasný „žlutý javor“ – acer shirasawanum – AUREUM –

 

javoryxv

 

BŘÍZA BĚLOKORÁ – betula pendula „Youngii – tato převislá forma je vyšlechtěna na míru do malých zahrad. Můžete obdivovat jak její bílou kůru, tak čerstvě zelené olistění. Dorůstá do výšky 2-3 m. Je velmi nenáročná na půdu. Je vhodné jí alespoň v prvních letech po výsadbě zastříhávat, ať se vytvoří zajímavá kaskádovitá koruna.

 

bříza oběx

 

BUK LESNÍ – fagus sylvatica – Dawyck gold – tato odrůda má velmi vzpřímený a kuželovitý tvar. Pravdou je, že dorůstá výšky 10-15m, já ho však sestřihávám a nevidím v tom, žádný problém. Na jaře má výrazně žlutě zbarvené listy, které se později mění v sytě zelené, takže určitě dokáže zaujmout. Rády ho napadají mšice, proto je vhodné se občas na něj kouknout, hlavně vespod listů a popřípadě aplikovat vhodný preparát.

 

bukc

Stromů by jsme mohli představit mnohem více, ale pro takový malý úvod by to prozatím mohlo stačit.

 


Máš- li nemocnou duši, tak se schovej v lese jako poraněné zvíře, on tě vyléčí.

Temné stromy jsou němí přátelé.

Přijmou tě mlčky a budou na tebe hodní.

(Saiigfried von Vegesack)

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *