Úžasné vřesy …


Vhodným způsobem zkombinované vřesoviště připomínající přírodu v lese se mi velmi líbí. Vždy jsem po něm toužila. Pokud dodržíte několik jednoduchých zásad, je velmi nenáročné, krásné a barevné. Mezi vřesovištní rostliny můžeme zařadit vřesy, vřesovce, ale také azalky, rododendrony, okrasné trávy, zakrslé jehličnany a z listnatých stromů např. převislou břízu.

bb

Pokud zahradu teprve zakládáte a potřebujete těch několik správných bodů, od kterých se odrazíte, doporučuji stáhnout můj  E-BOOK ZDARMA: 

http://zahradaslaskou.cz/ebook-zdarma/

V případě, že se chystáte založit krásné, nové vřesoviště, podíváme se jak na to. Jako hlavní rostlinu vřesoviště si dnes představíme VŘES OBECNÝ – Calluna Vulgaris. Nejdříve si musíte vybrat z několika barevných odrůd. Vřesy vyniknou především ve skupinové neboli vícečetné výsadbě. Doporučuji pořídit si po 4 ks stejné barvy. Vřesy můžete prokombinovat s vřesovci a tím zajistíte delší atraktivnost záhonu, protože kvetou v různou dobu.

W

Nejdůležitější předpoklad – SPECIÁLNÍ půda

Vřesovištní rostliny obecně vyžadují speciální nároky na půdu. Aby se jim výborně dařilo, je potřeba jim dopřát KYSELOU půdu – RAŠELINU. Naštěstí lze dnes již celkem běžně pořídit speciální substrát pro kyselomilné rostliny. Voda pro zálivku, by měla být vždy odstátá.  Zjara je možné rostliny přihnojit speciálním hnojivem pro tyto rostliny.

bříza

SAMOTNÁ VÝSADBA

Z povrchu odstraníte stávající půdu do hloubky asi 30 cm a  plochu přizpůsobíte množství pořízených vřesů. Poté dovnitř nasypete vhodný substrát a můžete začít s výsadbou. Vzdálenost mezi jednotlivými vřesy dodržte zhruba 20 cm. Na povrch je ideální nasypat mulčovací kůru, která zadržuje vlhkost a tím chrání před rychlým vysýcháním. Vřesy mají raději vlhčí stanoviště. Já osobně, pokládám pod mulčovací kůru mulčovací plachtu, která zabraňuje prorůstání plevele.

azalky1 smrček1

TOP OVĚŘENÁ VYCHYTÁVKA

Již první rok po výsadbě, doporučuji brzy zjara (duben, květen) nebo hned po odkvětu, vřesy ostříhat. Dojde k jejich zesílení a výraznému zhoustnutí. V následujících 2-3 letech se rostliny nádherně propojí a vytvoří krásný barevný koberec.

Nebraním se, pomoci ani od nejmladšího člena ….  🙂

uu

 Já osobně, používám k sestřihu trošku větší nůžky … 🙂

gg

Ukážu vám pár fotek, ať vidíte, jak je sestřih důležitý.

Dd

cc

ff


Snad jsem vás alespoň malinko navnadila na založení všesoviště.

Držím palce,ať se vám to povede …

 

domek Hot

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *