Vyvýšené záhony – PARÁDA


VYVÝŠENÉ ZÁHONY  jsou nyní velmi trendovou záležitostí, ale důvod proč vznikly u nás, je úplně jiný a možná právě pro vás zrovna inspirativní. Půda na které jsme postavili dům, sloužila roky k zemědělským účelům. Byť jsme zde nechali navézt opravdu veliké množství pěkné zeminy, pro pěstování zeleniny to rozhodně nebylo.

 

1AAA

Naše zahrada je sice z 80 % v okrasném stylu, přesto zbývá maličkatý kousek, na kterém si dělám radost bylinkami, drobným ovocem a zeleninou. Asi tři roky jsem marně půdu dosypávala různými substráty, provzdušňovala a hnojila. Vše naprosto marně. Výsledek byl takový, že půda vloni, kdy pršelo asi týden v kuse prostě zezelenala a stala se z ní parádní plastelino-betonová směs. 🙂 A to byla poslední kapka! 🙂 Rozhodla jsem se, při zimním plánování, že zkusíme zrealizovat vyvýšené záhony. A tak jsme brzy z jara, “ ztloukli několik dřevěných prken “ 🙂

1a

Jak vidíte sami, není to nic těžkého, zvládnete to úplně všichni. Rozměry záhonů si samozřejmě přizpůsobte vašim konkrétním požadavkům a místu, kam je budete situovat. Já mám rozměry d: 220 cm/š: 65 cm/h: 30 cm. Půdu pod záhony jsem důkladně zryla a vytvarovala do pěkné roviny, aby na ní dřevěné konstrukce pěkně sedly. Kde byla malinkatá nerovnost, tam jsem přisypala hlínu. Poté jsme zajeli do technickým služeb, které v našem městě nabízejí za pár korun – nádhernou zeminu. A záhony byly na světě. 🙂

3a

Jako každý chci mít základní bylinky jako pažitku či petržel. Možná nevěříte, ale i to, byl pro mě problém. Obyčejná petržel do polévky mi nerostla. Teď vidím již po pouhém měsíci velkou změnu, všechno pěkně prospívá. V létě dodám určitě další foto.

4a

Jsem z toho opravdu tak nadšená, že to nejsou zdaleka naše poslední vyvýšené záhony. Musím říct, že kromě užitku, jsou navíc i velmi pěkné!

Zasadili jsme i trošku hrášku o který se stará náš nejmladší zahradník a musím říct, že s láskou …

11a


Letos mi zbylo trošku více proutků vrby a tak jsme vytvořili jednoduchým provázáním, myslím, že docela pěknou oporu pro hrášek. Vrby je všude plno, takže neváhejte a šup pro ní. Nebo můžete použít mladé pruty lísky obecné.


8a

KRÁSNÁ A CHUTNÁ RAJČATA

Taky patříte k milovníkům českých, čerstvých, domácích rajčat? Pojďme si říct, pár slov k jejich pěstování.


Sazenice jsou základ! Už jsou pryč doby, kdy jsem si je snažila vypěstovat sama doma. Zde nemá smysl rozhodně šetřit. Málo kdo, já určitě ne, má správné podmínky pro vypěstování kvalitní a silné rostliny. A pokud už není kvalita zde, nikde už to později nedoženete. Takže šetřím si čas, pro jiné věci a hotové sazenice kupuji v zahradnictví. 🙂

10a

Roky používám odrůdu TORNÁDO. Jedná se o tyčkové rajče, vyššího vzrůstu. Já osobně je pěstuji venku, pokud je v květnu chladněji, přikrývám je do foliovníku. Plody jsou větší, ale moc chutné. Když si sazenice přinesete domů, je dobré si místo kam rajčata půjdou trošičku přihnojit, ať má rostlina během roku živiny odkud brát. Já osobně vpravuji do půdy kravský granulát a to těsně před výsadbou. Mám s ním dobré zkušenosti a nezašpiníte se…..

9a

VYCHYTÁVKA I.


 

Rajče pak sázím malinko “ na šikmo “ a to z důvodu, že si vytvoří bohatší kořenový systém a tím se stane rostlina silnější.


6a


 

VYCHYTÁVKA II.

Po celou dobu sledujte postranní výhony, které jsou nežádoucí!

Berou rajčeti živiny a bude mít méně plodů.

Proto je hned vyštipujte.


 

5a

Zasazená rajčata pěkně zalijte.

7a

Pokud tedy bojujete s kvalitou vaší půdy jako já, jednoznačně doporučuji vyvýšené záhony.

Jsou nejen užitečné, ale i moc hezké ….. 🙂

12a

Pokud zakládáte zahradu a nevíte kde začít, zkuste můj E-BOOK ZDARMA

7 RAD JAK ZALOŽIT ZAHRADU

http://zahradaslaskou.cz/ebook-zdarma/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *