SAUNA NA ZAHRADĚ

Před pár lety by mě ani ve snu nenapadlo, že tak úžasnou věc, by člověk mohl mít na své vlastní zahradě. Ano, řeč bude o finské sauně. Saunu jsem vždy měla moc ráda a pokud byla možnost se saunovat, ráda jsem jí využila. Když jsem jednoho večera zahlédla na internetu tuto nádhernou saunu, byla to jasná volba.

Zpětně můžu říct, že to byla láska na první pohled…

Nejdříve mě napadaly myšlenky a obavy, kde saunu na zahradě umístíme, aby to působilo přirozeně a zároveň účelně. Sauna je však velmi kompaktní, celá ze dřeva a proto nebyl problém ji vhodně zakomponovat do již vytvořené zahrady.

Nyní máme za sebou již druhý rok plnohodnotného saunování a tak se s vámi můžu podělit o zkušenosti.

Sauna je vyrobena ze sibiřského cedru z pohoří Altaj v Rusku.

Sklo na dveře jsme zvolili tónované, uvnitř máme tím pádem krásné soukromí. Samozřejmě ne večer, když se používá osvětlení. 🙂 Lavice z lípy mají vespod LED pásky jako osvětlení sauny. Vnitřek sauny je ošetřen parafínovým nátěrem. Venek klasicky lazurou.

Srdcem celé této sauny jsou nádherná, kovová, poctivá kamna navíc vyplněná kameny a to opět dovezenými z Ruska. Dají se určitě použít i kamna elektrická, což zabere podstatně méně práce, ale pro nás to bylo jednoznačné rozhodnutí.

Vyhřívání sauny, kdy slyšíte praskat dříví a plápolající oheň k tomu, je už v tu chvílí dokonalý přípravný rituál.

Nahoře mezi kameny jsou 2 otvory, kde máme možnost nalévat vodu s vonnými oleji. Nebo přímo na kameny. Tím se jednak zvlhčuje vzduch v sauně, pokud to chceme a navíc se provoní sauna až ven.

Vůní pak dokonale „nasákne“ i naše pokožka.

Nádoba na vodu s vonným olejem je z mědi.

Dřevo do sauny kombinujeme různě. Začínáme měkčím (bříza,lípa) a potom se zvedá teplota tvrdším (buk, dub). Není to však podmínkou. Daleko důležitější je, mít alespoň 2 roky vysušené dříví. Doba potřebná k dosažení teploty cca 90 stupňů je cca. 1,5 hod. Je to však závislé na okolní teplotě a tlaku. Je to stejné jako v kamnech doma. Někdy to hoří krásně a samo 🙂 a někdy ani za nic…

Letošní zima a hlavně konečně přítomnost sněhu a mrazu, nám posloužila k dokonalému relaxu. Rozdíl teplot byl nakloněn pro skvělé saunování.

Ještě jedná získaná osobní zkušenost. Saunujeme se většinou v podvečer a vypozorovala jsem, že mě pak před spaním bolívá hlava. Do sauny jsem proto začala používat čepici z ovčí vlny. Problém se hned vyřešil…..

Myslím si, že teď víc než kdy jindy potřebujeme my všichni pořádnou dávku relaxu a ten opravdu finská sauna nabízí…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *